این وب سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های کل کشور ثبت می باشد و مطابق قوانین این مرکز عمل می کند. لازم بذکر است مطالب کانالهای تلگرام توسط کراولر و خودکار استخراج میشود و سایت مسئولیتی درقبال محتوای کانالها ندارد. درصورتیکه محتوا مغایر با قوانین کشور است مراتب را به [email protected] اطلاع دهید.
فیلم آنلاین تماشا کنید مجموعه ای از فیلم های سینمایی بصورت آنلاین در Yidio.ir قابل تماشا میباشد.
چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۱
چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۹
فایل پی دی اف گزارش سالیانه از نقض حقوق بشر در بلوچستان و شهروندان بلوچ / 1397

گزارش پیش رو حـاصل جمع آوری، تجزیه، تحـلیل و مسـتند سـازی حدود ۳۰۰ گزارش از وضعیت حقوق بشر منتشر شده توسط کمپین فعالین بلوچ در محدوده یک سال شمسی اول فروردین ۱۳۹۷ تا اول فروردین ۱۳۹۸ است.
@Sahabbalochistan
چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۸
چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۸
چهارشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۷
🔻گزارش سالیانه نقض حقوق بشر در بلوچستان – ۱۳۹۷

👈گزارش پیش رو حـاصل جمع آوری، تجزیه، تحـلیل و مسـتند سـازی حدود ۳۰۰ گزارش از وضعیت حقوق بشر منتشر شده توسط کمپین فعالین بلوچ در محدوده یک سال شمسی اول فروردین ۱۳۹۷ تا اول فروردین ۱۳۹۸ است.

➕مقدمه

در سایه عدم رسیدگی حکومت “جمهوری اسلامی” بلوچستان لقب “محرومترین” منطقه کشور را به خود اختصاص داده است. منطقه ای که در کنار “محرومیت” اداره امنیتی را تجربه کرده که از سال ۱۳۸۸ با سپردن رسمی امنیت به سپاه پاسداران شرایط نظامی تشدید یافته است. محرومیت را در کنار کنترل امنیتی گذاشتن خود گویای بسیاری از سخن های نگفته و وضعیت بغرنج منطقه است.

طبق آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن استان سیستان و بلوچستان دارای پائین ترین ضریب امید به زندگی است این یعنی در همه شاخص های توسعه این استان در بدترین شرایط ممکن است.

فضای آموزشی در کشور ۵.۳۴ مترمربع و در سیستان و بلوچستان ۳.۱۱ مترمربع است. همچنین این استان ۱۱ هزار کلاس درس و بیش از ۱۲ هزار معلم کمبود دارد و بیشتر آمار سرباز معلم و معلمان خریدخدمات را داراست که بیانگر سطح ضعیف و کیفیت پائین آموزش نیز هست. از سوی دیگر این استان بالاترین آمار بازماندگان از تحصیل را دارد که این آمار سه سال پیش نیم میلیون نفر عنوان شده بود که در سالهای اخیر تا ۲۵۰ هزار نفر بیان می شود. در همین زمینه علیم یارمحمدی نماینده زاهدان در سال گذشته با انتقاد از آمار روزافزون بازماندگان از تحصیل در استان سیستان و بلوچستان، گفت : متاسفانه دولت توجهی به این آمار نداشته و اقدام عملی در این راستا انجام نداده است. با در نظر گرفتن این سخن یارمحمدزهی آمارهای اعلام شده از سوی مسئولان آموزش و پرورش جای تردید دارند.

از سوی دیگر با افزایش قیمت اجناس در بلوچستان، و ضریب پائین اشتغال شرایط زندگی عمومی مردم رو به بدتر شدن نهاده است همین مساله زمینه ساز اعتصابات عمومی مردم در چندین شهر شد.

وضعیت زیر ساخت های جاده ای بسیار ضعیف است، که استان سیستان و بلوچستان رو جزو ۷ استان بحرانی کشور از نظر حوادث ترافیکی قرار داده است.

وضعیت زیرساخت های تلفن و اینترنت نیز تنها در ۷۳۴ روستای شهرستان های حوزه انتخابیه چابهار فاقد ارتباط کامل مخابراتی نظیر تلفن همراه، اینترنت و تلفن ثابت است.

از طرفی دیگر در زمینه کشاورزی که تنها شغل بومی منطقه است سالانه دولت هزاران هکتار زمین زراعتی یا مناطق دام پروری عشایر را در بلوچستان به بهانه آنچه از آن “رفع تصرف” یاد میکند، از مردم میگیرد که باعث مشکلات زیادی برای کشاورزان شده است.

در برخی از موارد نیز محصولات کشاورزی تولیدی منطقه به عنوان کالاهای قاچاق توسط پلیس راه های استان ضبط و مصادره شده اند همانند محصول پیاز بومی کشاورز اهل پیشین سرباز در ایست بازرسی نصرت آباد زاهدان که علیرغم بارنامه قانونی توقیف و به عنوان قاچاق مصادره و کشاورز نیز مکلف به پرداخت جریمه سنگین و ۸ ماه زندان شد.

این مسایل سبب شده تا مردم جهت تامین ما یحتاج زندگی رو به شغل مرگبار سوخت بری و کالا بری بین مرزی بیاورند، که مورد تیراندازی مستقیم و فراقانونی نیروهای نظامی و انتظامی قرار می گیرند که سالانه ده ها نفر کشته و زخمی می شوند.

این موارد تنها گوشه ای از مشکلات موجود در استان است که برگرفته از آمارها و گزارشهای یک سال اخیر به عنوان نمونه و مقدمه نگاشته شدند.

🔻لینک گزارش کامل و فایل پی دی اف را از اینجا دریافت کنید:

http://balochcampaign.us/%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B4-%D8%B3%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%86%D9%82%D8%B6-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%A8%D8%B4%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%84%D9%88%DA%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-2/
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۹
عبدالله نهتانی معروف به عبدل صبح امروز دوشنبه ۲۶ فروردین در زندان دستگرد اصفهان تحت جرائم مواد مخدر اعدام شد.
@Sahabbalochistan
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۱
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۱
دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۱
🔴اعدام یک زندانی بلوچ در اصفهان

🔻یک زندانی بلوچ در زندان اصفهان اعدام شد.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، عبدال زاهدانی (قنبرزهی) فرزند عبدالمجید صبح امروز دوشنبه ۲۶ اسفند در زندان دستگرد اصفهان به اتهام مواد مخدر اعدام شد.

نامبرده درتاریخ ۶ مهرماه ۹۶ در اصفهان بازداشت شد.

عبدال از روز گذشته به قرنطینه منتقل شده بود و آخرین دیدار با خانواده را داشت.

http://balochcampaign.us/%d8%a7%d8%b9%d8%af%d8%a7%d9%85-%db%8c%da%a9-%d8%b2%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%db%8c-%d8%a8%d9%84%d9%88%da%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%b5%d9%81%d9%87%d8%a7%d9%86/
#کمپین_فعالین_بلوچ
http://T.me/balochcampaign
#حرکتی_برای_آگاهی_عدالت
http://T.me/balochcampaign
پنجشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۲
پنجشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۲
پنجشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۲
پنجشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۱
🔴یک سوختبر در اثر ضربه خودرو ماموران مجروح شد


🔻یک سوختبر بلوچ در مرز کلگان در اثر ضربه وارده عمدی توسط ماموران مرزی کلگان زخمی شد.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، ظهر امروز پنجشنبه ۲۲ فروردین یک جوان سوختبر موتوری بلوچ در محدوده مرز کلگان توسط گروهان مرزی عامدانه با خودرو زده شد.

فرد مذکور در اثر افتادن از موتور به شدت مجروح شد.

هویت این فرد تا کنون به دست نیامده است.

http://balochcampaign.us/%db%8c%da%a9-%d8%b3%d9%88%d8%ae%d8%aa%d8%a8%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d8%a7%d8%ab%d8%b1-%d8%b6%d8%b1%d8%a8%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%af%d8%b1%d9%88-%d9%85%d8%a7%d9%85%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%ac%d8%b1/
#کمپین_فعالین_بلوچ
http://T.me/balochcampaign
#حرکتی_برای_آگاهی_عدالت
http://T.me/balochcampaign
سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۱
سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۱
🔴تشکیل پرونده در زندان؛ جلسه دادگاه محمدصابر ملک رئیسی و شیراحمد شیرانی برگزار شد

🔻جلسه دادگاه محمدصابر ملک رئیسی و شیراحمد شیرانی، دو زندانی سیاسی تبعیدی محبوس در زندان اردبیل روز گذشته در دادگاه انقلاب این شهر برگزار شد. این دو زندانی در حالی که نهمین سال از دوره محکومیت خود را در این زندان سپری می کنند اواخر سال گذشته از بابت بخش دوم پرونده جدیدی که در زندان علیه این افراد مفتوح شده است به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به دادگاه احضار شده بودند. پیشتر از بابت بخش اول این پرونده محمدصابر ملک رئیسی به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم و شیراحمد شیرانی از اتهام مطروحه تبرئه شده بود.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از هرانا، ساعت ۱۰ صبح دوشنبه ۱۹ فروردین‌ماه ۹۸، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه محمدصابر ملک رئیسی و شیراحمد شیرانی در شعبه یک دادگاه انقلاب اردبیل برگزار شد.

این دو زندانی اوایل ماه جاری از طریق ابلاغیه ای که در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۹۷ تنظیم شده بود، در ارتباط با بخش دوم پرونده‌ای که با اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” در زندان علیه این افراد مفتوح شده است به این دادگاه احضار شده بودند.

لازم به یادآوری است محمدصابر ملک رئیسی در تاریخ ۳ دی‌ماه سال جاری با دستور قضایی به قرنطینه زندان تبعید شده بود. همچنین شیراحمد شیرانی نیز که در تاریخ ۲ دی‌ماه پس از بازجویی به بند بازگردانده شده بود، در تاریخ ۵ دی ماه به قرنطینه این زندان تبعید شد.

در تاریخ ۲ و ۳ بهمن ماه، این دو زندانی پس از احضار به دفتر قاضی ناظر بر زندان با گشایش پرونده جدیدی در زندان روبرو شده و تحت عنوان “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” از طریق نشر اخبار خود و سایر زندانیان در “شبکه‌های معاند در جهت تخریب نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفتند. پرونده این دو زندانی پس از تفهیم اتهام با تعیین قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون ریالی به دادگاه ارجاع شد و نهایتاً طی روزهای شنبه و یکشنبه ۴ و ۵ اسفندماه به دادگاه منتقل و مجددا به قرنطینه بازگردانده شده بودند.

در روزهای پایانی سال گذشته، محمدصابر ملک رئیسی از بابت بخش اول همین پرونده توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو اردبیل به ریاست قاضی عباس فیض الهی، با شکایت رئیس زندان اردبیل یعقوب سرباز جدا، از بابت اتهام “نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر” برابر با ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده و شیراحمد شیرانی، نیز بر اساس این دادنامه از اتهامات مطروحه تبرئه شده بود.

این دو زندانی پس از گذشت بیش از ۸۰ روز نگهداری در قرنطینه، طی هفته پایانی سال گذشته به بند ۷ این زندان بازگردانده شده‌اند.

لازم به ذکر است محمد صابر ملک رئیسی، فرزند دادعلی و اهل چابهار استان سیستان و بلوچستان که در حال تحمل دوران محکومیت ۱۵ سال حبس در تبعید خود است در تاریخ دوم مهر ماه ۱۳۸۸در سن ۱۵ سالگی بازداشت و پس از یک سال از بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان به زندان زاهدان و پس از محاکمه به زندان اردبیل تبعید شده است.

آقای ملک رئیسی در زمان محاکمه اقاریر خود را تحت شکنجه و فشار دانسته بود با این حال با حکم سنگین ۱۵ سال حبس در تبعید روبه رو شده بود.

محمدصابر ملک رئیسی به عنوان یک نمونه کم سابقه در دهه اخیر، در سن ۱۵ سالگی بازداشت شد و آنطور که خود در نامه‌هایش گفته به خاطر فعالیت‌های یکی از برادرانش و در حالی که دستگاه امنیتی دسترسی به برادرش نداشت به عنوان “گروگان “دستگیر شده است.

دیگر زندانی مورد اشاره این گزارش شیراحمد شیرانی است، آقای شیرانی، ۳۵ ساله، فرزند چاکر، اهل زاهدان و ساکن تهران، در تاریخ ۱۳ خرداد ۷۹ توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و به مدت ۲ سال در سلول انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات مورد بازجویی و شکنجه قرار داشته است. وی نهایتا در یک دادگاه پر ابهام به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق محاربه به تحمل ۲۲ سال حبس در تبعید محکوم شد.

این دو زندانی هم اکنون در بند ۷ زندان اردبیل در حال تحمل حبس هستند.

http://balochcampaign.us/%d8%aa%d8%b4%da%a9%db%8c%d9%84-%d9%be%d8%b1%d9%88%d9%86%d8%af%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%b2%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%9b-%d8%ac%d9%84%d8%b3%d9%87-%d8%af%d8%a7%d8%af%da%af%d8%a7%d9%87-%d9%85%d8%ad%d9%85/

#کمپین_فعالین_بلوچ
http://T.me/balochcampaign
#حرکتی_برای_آگاهی_عدالت
http://T.me/balochcampaign
سه شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۳۳
چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۶
چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۶
🔻🔻کشته شدن یک شهروند بلوچ بر اثر تیر اندازی نیروهای انتظامی

تیراندازی مستقیم نیروهای انتظامی به طرف ماشین حامل بار مواد غذایی موجب کشته و زخمی شدن راننده و همراه وی شد.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، ساعت ۳ صبح روز یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، ماموران نیروی مرصاد به سمت ماشین حامل بار آب میوه آتش گشودند كه در نتیجه یک شهروند بلوچ به نام شریف بلوچی کشته و راننده خودرو نیز به شدت زخمی شد.

شریف بلوچی از اهالی منطقه کشاری شهرستان سرباز، متاهل، و دارای یک دختر خردسال ۳ ساله بود.

یک منبع آگاه در این خصوص گفت: "نيروهای مرصاد، بدون هیچگونه ایست دادن به طرف ماشین شلیک کردند. "

وی اضافه کرد: "در شش ماه اخیر، بیش از ۳۰ جوان بلوچ سربازی، که به باربری یا سوخت بری اشتغال داشتند مورد تیر اندازی مستقیم نیروهای پاسگاه مرزی قرار گرفته و کشته و زخمی شدند."

این منبع که در حال جمع آوری مشخصات کامل کشته شدگان است، تعدادی از اسامی محرز شده را با شرح زیر ذکر کرد:
۱- زاهد آسکانی از روستای کیچ آباد
۲- حامد دهانی از روستای حیط
۳- خدابخش دهانی از روستای سهمان
۴- جاسم از روستای درگس

وی همچنین گفت: "تا اکنون شكايت اهالی کشته شدگان، جهت شناسایی ماموران مقصر و محاکمه آنها به جایی نرسیده است."

لازم به ذکر است که ده ها شکایت بر علیه نیروهای نظامی، با وجود مشخص بودن ماموران خاطی که تیر اندازی آنها موجب کشته شدن شهروندان مدنی بلوچ شده، به فرجام قضایی نرسیده است، و ماموران به نوعی از مصونیت بهره می برده اند.لینک خبر:
https://t.me/balochcampaign/5709


#کمپین_فعالین_بلوچ
http://T.me/balochcampaign
#حرکتی_برای_آگاهی_عدالت
http://www.balochcampaign.info
چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۰۴
چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۰۴
کمپین فعالین بلوچ:
🔻🔻شش هزار دانش آموز بلوچ ریگانی در مدارس کپری و سنگی مشغول به تحصیل هستند.

پنجاه درصد مدارس ریگان فاقد استحکامات لازم در برابر بلایایی طبیعی، گرما و سرما هستند.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ به نقل از خبرگزاری مهر؛ شهرستان ریگان به گفته فرماندارش یکی از محرومترین شهرستانهای کشور محسوب می شود اما هیچ گاه بودجه لازم برای محرومیت زدایی به صورت ویژه به این شهرستان تخصیص نیافته است.

شهرستان ریگان سابقه زمین لرزه های متعدد بالای شش ریشتر را در کارنامه خود دارد از سوی دیگر طوفانهای مکرر شن که سرعت آنها به ۱۰۰  کیلومتر در ساعت می رسد هر از چند گاه این شهرستان را فرا می گیرد بطوریکه به گفته نماینده مردم این شهرستان در مجلس به طور متوسط دو روز از هر هفته در طول سال در این شهرستان طوفان شن روی می دهد.

این شهرستان از فقر شدید تاریخی رنج می برد، شش هزار دانش آموز از مجموع ۱۴ هزار دانش آموز، در مدارسی تحصیل می کنند که فاقد هر گونه استحکام است.

در هوای سرد این روزهای ریگان به خصوص در بخش کوهستانی این شهرستان مدارس روستایی و عشایری بسیاری وجود دارند که هنوز هم کلاسهای درس در کپر و مدارسی که از سنگ و گل ساخته شده اند و یا اینکه مدارس در ساختمان های خشت و گلی فرسوده تشکیل می شود که به همت مردم محلی برای تشکیل کلاسهای درس برپا شده اند.


شهرستان ریگان یکی از شهرستان‌های استان کرمان در جنوب شرق ایران است. مرکز این شهرستان شهر محمدآباد می‌باشد و در فاصله ۳۰۰ کیلومتری جنوب کرمان واقع شده‌است. بر اساس آمار موجود این شهرستان با ۹ هزار کیلومتر مربع وسعت و ۳۶۰ پارچه آبادی دارای ۹۰ هزار نفر جمعیت می‌باشد. شهرستان ریگان، در سال ۱۳۲۶ توسط حکومت پهلوی از بلوچستان جدا، و ضمیمه کرمان شده است.


لینک خبر:
https://t.me/balochcampaign/5706


#کمپین_فعالین_بلوچ
http://T.me/balochcampaign
#حرکتی_برای_آگاهی_عدالت
http://www.balochcampaign.info