این وب سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های کل کشور ثبت می باشد و مطابق قوانین این مرکز عمل می کند. لازم بذکر است مطالب کانالهای تلگرام توسط کراولر و خودکار استخراج میشود و سایت مسئولیتی درقبال محتوای کانالها ندارد. درصورتیکه محتوا مغایر با قوانین کشور است مراتب را به [email protected] اطلاع دهید.
فیلم آنلاین تماشا کنید مجموعه ای از فیلم های سینمایی بصورت آنلاین در Yidio.ir قابل تماشا میباشد.
چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۷
چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۷
🔻🔻احراز هویت سه تن از بازداشت شدگان سراوان پس از حمله به اتوبوس سپاه

در پی انفجار اتوبوس مسیر خاش_زاهدان مسئولان امنیتی از بازداشت سه نفر در سراوان خبر دادند که یک نفر از آنها "زن" عنوان شده است.

🔹به گزارش کمپین فعالین بلوچ، پس از حمله گروه مسلح جیش العدل به اتوبوس حامل نیروهای سپاه مسیر خاش زاهدان دستکم ۶ نفر بازداشت شدند که نیروهای سپاه آمار بازداشت شده ها را سه نفر عنوان کردند.

تاکنون اسامی سه تن از این افراد که اعضای یک خانواده اند احراز شده است:
فریبا قلندری نژاد فرزند عبدالواحد ۲۸ ساله، به همراه دو برادرش "جاسم ۲۵ ساله" و "مسلم ۲۶ ساله" که از طایفه گمشادزهی هستند.

فریبا قلندری نژاد متاهل و داری سه فرزند است.

در همین زمینه عبدالله حاجی صادقی نماینده خامنه ای در سپاه پاسداران در گفتگو با رسانه ها گفت: یک زن بلوچ در ارتباط با حادثه خاش -زاهدان بازداشت شده که به گفته وی سر نخ خوبی بوده و با دستگیری او دشمن دستپاچه شده است!

به نظر میرسد "سرنخی" که نماینده خامنه ای درسپاه از آن صحبت میکند "خط موبایلی" است که به دست این خانم بوده و به نام فردی بوده که مقامات امنیتی از وی به عنوان "عامل انتحاری" یاد کرده اند.

پیشتر فرماندهان سپاه از انهدام "خانه های تیمی در سراوان خاش و زاهدان" خبر دادند، که فعالان این مساله را بزرگ نمایی عنوان کرده بودند.

یک منبع مطلع درباره بازداشت این سه نفر از یک خانواده گفت: "هنوز به طور رسمی به خانواده نگفتند که اتهام بازداشت این سه نفر چه بوده اما جسته گریخته گزارشهای غیر رسمی از مسئولان به آنها رسیده است."

وی افزود: "سرنخ و سیم کارتی که آنها می گویند به نام عامل حمله بوده توسط خانم فریبا حدود ده سال پیش یا کمتر این خط بصورت دايمی از برادر شوهرش خرید شده و اصلا موضوع هیچ ربطی به گروهک ها ندارد."

این منبع ادامه داد: "این افراد اصلا اهل این کار نبودند و هیچ ارتباطی هم با عوامل نداشتند و محض سیم کارت قدیمی نمیتواند به عنوان دلیلی برای اتهام و بازداشت باشد."

وی همچنین در مورد وضعیت خانم بازداشت شدا گفت: "فریبا یه دختر کوچیک شیر خوار دارد که هر روز دختر را پیش ماموران زن میبرند که مادرش به او شیر بدهد وضعیت بسیار بدی است."

از سوی دیگر گزارشها حاکی از آن است که تلفن های سراوان از دیروز با اختلال مواجه بودند، اینترنت موبایل از کار افتاده و تنها اینترنت های خانگی کار میکرد.
#کمپین_فعالین_بلوچ
لینک خبر:
https://t.me/balochcampaign/5701
#حرکتی_برای_آگاهی_عدالت
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۷
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۷
🔻🔻عدم پرداخت معوقات باعث رویگردانی پزشکان از خدمت در بلوچستان

علیرغم کمبود پزشک و متخصص در بلوچستان، عدم پرداخت کارانه پزشکان و دندانپزشکان چابهار موجب مهاجرت تعدادی از آنان شده است.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، مدت ۶ ماه است که کارانه پزشکان و دندان پزشکان در چابهار پرداخت نشده، مساله ای که باعث مهاجرتشان از منطقه بلوچستان شده است.

یک منبع مطلع در این باره گفت: "دانشگاه علوم پزشکی متولی کارانه است و باید به حساب پزشک ها و دندانپزشک ها و پرستار ها و ... واریز کند."

وی افزود: "کارانه یک حقوق ثابت است که وزارت خانه به ازاری هر بیمار و کاری که پزشک انجام داده، بیمه روستایی درصدی از مبلغ را واریز می کند برای دانشگاه علوم پزشکی که آنها به پزشک ها و دندان پزشکان می دهند."

این منبع ادامه داد: "خیلی از پزشک ها و دندانپزشکان به خاطر اینکه دانشگاه پول کارانه را واریز نمی کند، از منطقه به جاهای دیگر می روند تا طرح هایشان را بگذرانند."

منبع مذكور همچنین گفت:"علیرغم اینکه منطقه بلوچستان عموما با کمبود متخصص و کادر پزشکی مواجه است، با این وضعیت پیش آمده، خیلی از مردم مجبور شده اند، جهت معالجه مسافت های طولانی که به کیلومترها می رسد طی کنند تا به درمانگاهای مرکزی برسند. "
#کمپین_فعالین_بلوچ
http://T.me/balochcampaign
#حرکتی_برای_آگاهی_عدالت
http://www.balochcampaign.info
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۵
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۴
🔻🔻زندانی منتقل شده به قرنطینه اعدام شد

رضا سارانی زندانی بلوچ محکوم به اعدام که دو روز پیش به قرنطینه زندان زاهدان منتقل شده بود اعدام شد.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، بامداد امروز سه شنبه ۳۰ بهمن ۹۷ رضا سارانی زندانی متهم به قتل در زندان مرکزی زاهدان اعدام شد.

این زندانی از دو سال پیش به اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود.

نامبرده مدت ۴ سال در زندان مرکزی زاهدان بازداشت بود، و بعلت سکته ناقص نصف بدن وی نیز فلج و از بیماریهای داخلی گوناگونی رنج می برد، و از رسیدگی پزشکی محروم بود.

این زندانی دو روز پیش به طور ناگهانی به قرنطینه منتقل و صبح امروز حکم اعدام وی اجرا شد.
#کمپین_فعالین_بلوچ
http://T.me/balochcampaign
#حرکتی_برای_آگاهی_عدالت
http://www.balochcampaign.info
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۳
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۳
🔻🔻اعدام یک زندانی در زندان ایرانشهر

یک زندانی محکوم به اعدام در زندان شهرستان ایرانشهر اعدام شد.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، میلاد درزاده، ۲۵ ساله، بامداد روز ۲۵ بهمن ۱۳۹۷، در زندان ایرانشهر اعدام شد.

وی به اتهام قتل در زندان بسر می برد، و در انتظار عفو اولیای دم بود.

یک منبع آگاه گفت: " قرار نبود میلاد در این روز اعدام شود، و پادرمیانی معتمدین و ریش سیفیدان جهت عفو وی در جریان بود."

اين منبع همچنین افزود: "در جریان وساطت معتمدین، احتمال گذشت اولیای دم خیلی بالا بود، اما فشار دولت بر خانواده مقتول جهت عدم قبول عفو، منجر به تنفيذ حكم اعدام شد. "

لازم به ذکر است، که جمهوری اسلامی ایران بالاترین آمار اعدام را نسبت به جمعیت در جهان دارد، و همچنین بنابر سوابق گذشته، بعد از هر عملیات مسلحانه در سیستان و بلوچستان آمار بازداشت شهروندان و اعدام ها، در غیاب شفافیت قضایی و نقص حقوق شهروندان، بصورت چشمگیری افزایش پیدا میکند.
#کمپین_فعالین_بلوچ
http://T.me/balochcampaign
#حرکتی_برای_آگاهی_عدالت
http://www.balochcampaign.info
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۴۰
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۴۰
🔻🔻جو امنیتی در سیستان و بلوچستان و قطع اینترنت و تلفن همراه در بعضی مناطق

در پی حمله گروه مسلح جیش العدل به اتوبوس سپاه پاسداران، جو امنیتی شدیدی در استان حاکم شده، و عده ای از شهروندان بلوچ بازداشت شدند.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، نیروهای امنیتی استان از روز یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، دست به یک سری یورشها و بازداشت شهروندان بلوچ زدند که باعث نگرانی فعالان شده است.

این حملات تا امروز جریان داشته، و تا اکنون از بازداشت دستکم ۶ نفر از شهرستانهای خاش و سراوان و روستاهای مرزی گزارش شده است.

اسامی و مشخصات بازداشت شدگان تا این لحظه محرز نشده است.

بنابر گزارش های دریافتی از شهروندان، اینترنت و تلفن همراه در برخی مناطق سراوان کاملا قطع و در برخی از مناطق با اختلال مواجه است.

بعد از حمله جیش العدل به اتوبوس حامل نیروهای سپاه پاسداران، نیروهای امنیتی و سپاه عملیات امنیتی خویش را در استان شدت بخشیده و همراه با "خشونت مفرط"بوده است.

رسانه های داخلی از کشف خانه های تیمی و دستگیری افراد وابسته به جیش العدل گزارش داده اند‌.
جیش العدل اما بازدا‌شت نیروهایش را تکذیب کرده است.

بیم آن می‌رود، اتفاقاتی همانند گذشته که پس از حملات جیش العدل، عده ای بازداشت و بدون داشتن وکیل و شفافیت قضایی اعترافات دیکته شده ملاک صدور حکم می شد رخ دهد.#کمپین_فعالین_بلوچ
http://T.me/balochcampaign
#حرکتی_برای_آگاهی_عدالت
http://www.balochcampaign.info
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۵
🔴 پویش ملی اضافه کردن زبان بلوچی به تلگرام

#بلوچی_مئے_وتی_شهدیں_زبان_انت

*هدف از این کمپین و پویش زنده نگه داشتن زبان بلوچی است.*

🔵 از تمامی مردم بلوچستان می خواهیم که با مشارکت خود سهمی در احیای زبان بلوچی در عرصه بین المللی داشته باشند.

🔴 افزودن زبان بلوچی به تلگرام که یک پیام رسان جهانی هست و بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر فعال دارد میتواند تأثیر زیادی در زنده نگه داشتن و فراموش نشدن تدریجی و جایگزین شدن کلمات بلوچی و ... در زبان بلوچی باشد.

🔵 تلگرام اخیرا سیستم پلتفرم ترجمه را اضافه کرده که امکان افزودن زبان های منطقه ای را فراهم کرده و ما هم باید از این فرصت استفاده کنیم و زبان بلوچی را در پلتفرم ترجمه تلگرام کامل کنیم.

🔴 لینک آموزش شیوه کار پلتفرم ترجمه تلگرام و اضافه کردن زبان بلوچی :
https://telegra.ph/پویش-ملی-اضافه-کردن-زبان-بلوچی-به-تلگرام-02-17

🔵 پس از مشاهده آموزش به آدرس زبان بلوچی در پلتفرم ترجمه تلگرام به آدرس زیر بروید و ترجمه های خود را ثبت کنید :

زبان بلوچی :
https://translations.telegram.org/balochi/?start=1
بلوچی لاتین :
https://translations.telegram.org/balatin/?start=1

📣فورا منتشر کنید تا کمکی برای زبان بلوچی کرده باشیم. بلوچ نیستی همت نکنی.
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۹
تعقيب و گریز #سوختبر بلوچ در جاده ایرانشهر به نیکشهر ۵۰ کیلومتری ایرانشهر منجر به تصادف دو ماشین و کشته شدن سرنشینان آنها شد.
#کمپین_فعالین_بلوچ
http://T.me/balochcampaign
#حرکتی_برای_آگاهی_عدالت
http://www.balochcampaign.info
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۴
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۴
مرگ یک سوخت بر بلوچ در اثر تعقیب و گریز ماموران

تعقیب و گریز یک سوخت بر بلوچ توسط ماموران سپاه منجر به مرگ وی شد.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، در مورخه ۲۱ بهمن ۱۳۹۷، داوود زهروزهی فرزند ملا یوسف، سوختبر بلوچ بر اثر فقدان کنترل ماشین در تعقیب و گریز نیروهای سپاه از جاده منحرف و چپ شد‌، و بعلت شدت جراحات وارده فوت کرد.

داوود زهروزهی متاهل و دارای ۵ فرزند است.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر کمپین گفت: "بعد از چپ شدن ماشین داوود نیروهای تعقیب کننده بسرعت صحنه را ترک کردند، و بعد از آن نیروهای انتظامی و نیروهای مرصاد جهت متفرق کردن مردم سر صحنه حاضر شدند، و همچنین دستور دادند کسی فیلم برداری نکند."

بعلت فقر و بیکاری، بسیاری از شهروندان بلوچ ساکن مناطق و روستاهای مرزی، جهت تامین مخارج زندگی به شغل های چون سوخت بری روی می آورند.

لازم به ذکر است که سالانه ده ها شهروند بلوچ بر اثر تیر اندازی و با تعقیب و گریز ماموران کشته می شوند.#کمپین_فعالین_بلوچ
http://T.me/balochcampaign
#حرکتی_برای_آگاهی_عدالت
http://www.balochcampaign.info
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰
یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰
🔻🔻انتقال یک زندانی بلوچ محکوم به اعدام به قرنطینه

یک زندانی محکوم به اعدام به قرنطینه زندان مرکزی زاهدان منتقل شد.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، صبح امروز یکشنبه ۲۸/بهمن ۹۷ رضا سارانی زندانی محکوم به اعدام در زندان مرکزی زاهدان به قرنطینه منتقل شد

این زندانی از دو سال پیش به اتهام قتل محکوم به اعدام شده است.

نامبرده به مدت ۴ سال است در زندان مرکزی زاهدان به سر میبرد، و بعلت سکته ناقص نصف بدن وی فلج شده، و از رسیدگی پزشکی محروم بوده است.


با توجه به حکم اعدام وی گمان میرود این انتقال جهت اجرای حکم اعدام می باشد.
#کمپین_فعالین_بلوچ
http://T.me/balochcampaign
#حرکتی_برای_آگاهی_عدالت
http://www.balochcampaign.info
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۵
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۵
🔻🔻زخمی شدن یک صیاد بلوچ بر اثر تیراندازی نیروهای دریابانی

در روزهای گذشته یک صیاد بلوچ مورد تیر اندازی مستقیم نیروهای دریابانی قرار گرفته و زخمی شد.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، ظهر روز ۲۲ بهمن ۱۳۹۷، یک قایق صیادی در بندر کوهستک میناب از سوی نیروهای دریابانی مورد هدف گلوله قرار گرفت و در این جریان عبدالرحمن ملاحی فرزند حسن مجروح شد.

یک منبع مطلع در این باره گفت: "عبدالرحمن ملاحی که در اطراف منطقه تیر اندازی بود، با قایق خود جهت کمک و نجات صیادان به طرف قایق تیر خورده رهسپار شد، که با تیر اندازی دوباره ماموران به طرف وی از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار گرفت."

عبدالرحمن ملاحی ۱۸ ساله از ناحیه پا دچار شکستگی استخوان شده و روزگذشته مورخه ۲۳ بهمن مورد عمل جراحی قرار گرفت، که در پای وی پلاتین کار گذاشته شد.

این منبع همچنین گفت: " به علت سنگ اندازیهای مستمر مسئولین اداره شیلات و فروختن دریا به کف روب های چینی، زیستگاههای ماهی ها ازبین رفته اند ، صید ماهی برای قایق ها و کشتی های کوچک نا ممکن شده است، و اگر هم صیدی بدست آید هزینه مصرف سوخت قایق را پوشش نمیدهد، که بعضی از صیادین ناچارا جهت تامین خرج زندگی و خانه به فروش سهمیه گازوئیل خود روی می آورند."

وی اضافه کرد: " علاوه بر خسارات وارده و تلف شدن قایق ها بر اثر تیر اندازی ماموران، جریمه های دادگاه خیلی سنگین است، و تامین ضمانت نقدی و سند خیلی سخت است، که خانواده ها از عهده آن بر نمی آیند، که نتیجه آن در زندان ماندن صیاد و گسترش فقر در بین خانواده و فرزندان آنهاست."

لازم به ذكر است به علت يورش های أخیر نیروهای دریابانی به کرگان به دلیل آنچه از آن "مبارزه با قاچاق سوخت" نام می برند نیز چندین صیاد بلوچ کشته و زخمی شده بود.#کمپین_فعالین_بلوچ
http://T.me/balochcampaign
#حرکتی_برای_آگاهی_عدالت
http://www.balochcampaign.info
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۹
چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۸
🔻🔻جزئیات جدید از يك زنداني سياسی ودو نفر از اعدام شدگان بلوچ در زندان کرمان

در آذرماه ۱۳۹۷، دوازده زندانی بلوچ در زندان کرمان اعدام شدند که هویت دو نفر از آنها برای کمپین فعالین بلوچ محرز شد، و اکنون جزئیات بیشتری از پرونده آنها و یک زندانی بلوچ همبندشان بدست آمده است.
 
به گزارش کمپین فعالین بلوچ/در تاریخ ۱۵ آذر ۱۳۹۷، دوازده زندانی بلوچ به تهمت "قاچاق مواد مخدر" اعدام شدند، که دو نفر از اعدامیان به نام های یوسف شه بخش فرزند جلال الدین و جلیل شه بخش فرزند خدابخش که نسبت خویشاوندی نزدیک (برادر زاده – عمو) به همدیگر دارند محرز شد.
 
این دو زندانی هشت سال پیش در شهرستان کهنوج بازداشت، و بعد از صدور حکم اعدام به زندان کرمان منتقل شدند.
 
به گفته شاهدان عینی هنگام یورش ماموران انتظامی جهت دستگیری این دو نفر، و با وجود تفتیش کامل خانه، هیچگونه وسیله غیر مجازی کشف نشد، اما بعدا در صورت جلسه بازداشت دو قبضه کلاشینکوف به اسم آنها ثبت شد، که در نتیجه شکنجه و فشار متهمان ناچار به اعتراف شده و مالکیت اسلحه ها را قبول کردند.

یک منبع آگاه دراین باره گفت: "یوسف و جلیل شه بخش به اتهام حمل و نگهداری اسلحه محکوم به اعدام شدند، که رسانه های داخلی از اعدام قاچاقچیان از آنها نام بردند."
 
شايان ذكر است كه خواهر يوسف در مورد واپسین ملاقات که معمولا برای خداحافظی زندانیان با خانواده انجام میشود، گفته است: " برادر و عمویش را به نوبت در آغوش گرفته و احساس کرده که قلب برادرش یوسف به شدت به تپش افتاده و توقع نداشته است كه حكم اعدام در حقش اجرا شود، اما جلیل خونسرد بوده."
 
اسدالله شه بخش زندانی سیاسی سابق، که در زمان دانشجویی در شهرستان زاهدان به علت عضویت در انجمن جوانان صدای عدالت با دبیر کلی یعقوب مهرنهاد بازداشت شده بود، اینبار بعد از تعقیب و گریز در کرمان با اصابت گلوله زخمی و دستگیر، و به اتهام حمل مواد مخدر و به اعدام محکوم شد.
 
لازم به یادآوری است، انجمن صدای عدالت، نهادی مدنی، مستقل و مردمی بود که با اخذ اعتبارنامه از سازمان ملی جوانان از سال ۱۳۸۱ فعالیت خود را آغاز کرد. یعقوب مهرنهاد دبیر این انجمن و روزنامه نگار در سیستان و بلوچستان اعدام محکوم شد.

با توجه به اينكه قانون لغو مجازات اعدام مواد مخدر در سال ۱۳۹۶ تصويب مجلس شد، كه شامل حال اغلب متهمين مواد مخدر بلوچ است، اما كما كان دستگاه اعدام بر گردن متهمان بلوچ همچنان فعال است.


#کمپین_فعالین_بلوچ
http://T.me/balochcampaign
#حرکتی_برای_آگاهی_عدالت
http://www.balochcampaign.info